obróbka metali

Przygotowanie elementów wykonanych z metali wymaga ich dokładnej obróbki, nadającej odpowiednią formę, a czasami poprawiającej też wytrzymałość materiału, z jakiego zostały zrobione. Do wytworzenia metalowych detali stosuje się rozmaite metody obróbki ubytkowej, w zależności od oczekiwanego efektu. Przy uzyskiwaniu części, które mają być wyprodukowane ze szczególnie dużą precyzją, korzysta się zwykle z różnych sposobów skrawania metalu – m.in. toczenia, frezowania lub wiercenia. Każda z najpopularniejszych metod obróbki wiórowej ma swoją specyfikę – przy pomocy odpowiednich narzędzi do obróbki metalu oraz toczenia można uzyskiwać kształty wszelkich brył obrotowych, frezowanie pozwala na nadanie różnym powierzchniom niemal dowolnego profilu, co bywa przydatne np. przy wykonywaniu korpusów maszyn czy elementów o bardziej skomplikowanych kształtach. Przyjrzyjmy się bliżej metodom obróbki wiórowej i zobaczmy, na czym polega obróbka otworów.

obrabiarka CNC

Jeżeli miewaliśmy już styczność z tematyką obróbki materiałów, pewnie niejeden raz spotkaliśmy się ze sformułowaniem obrabiarka CNC. Co jednak oznacza ten enigmatycznie brzmiący skrót i do czego się odnosi?

obróbka otworów

Obróbka otworów to jeden z najpowszechniej wykorzystywanych sposobów obróbki skrawaniem. Wiercenie jest potrzebne przy wytwarzaniu wielu detali i części, wykonuje się je zarówno do zastosowań montażowych, np. łączenia podzespołów za pomocą elementów złącznych albo wzajemnego pozycjonowania, jak i przeznaczonych pod elementy ruchome m.in. gniazda łożysk czy zaworów, a także łączących się z przygotowaniem kanałów do rozprowadzania środków smarnych, cieczy chłodzących czy powstających podczas pracy urządzeń gazów. Do wykonania otworów o potrzebnych w danym zastosowaniu parametrach, niezbędne jest korzystanie z odpowiedniego sprzętu oraz dobrze wybranych narzędzi do obróbki otworów. Sprawdźmy, co warto wiedzieć o sprzęcie wykorzystywanym przy tego rodzaju zadaniach.

obrabiarka metalu

Obrabiarki to inaczej urządzenia służące do kształtowana przedmiotów. W zależności od metody, jaką wybieramy, obrabiarki dzieli się na skrawające oraz takie do obróbki plastycznej.

ciecice cnc

Rozpoczynając pracę na maszynach CNC warto odpowiednio się do tego przygotować. Operator takiego urządzenia powinien m.in. odbyć kurs w zakresie obsługiwania oraz programowania obrabiarek sterowanych numerycznie, co pozwoli na korzystanie z maszyn takich jak frezarka lub tokarka CNC. Tylko z taką wiedzą powinno się rozpoczynać przygodę z tego typu maszynami, które uznawane są za bardzo zaawansowane w swym sposobie działania.

wiertlo monoliczne

Wiertła monolityczne są używane m.in. do obróbki drewna klejonego oraz litego, tworzyw sztucznych, stali, żeliwa, kompozytów i aluminium. Wykonywane są z węglików spiekanych, które są na tyle wytrzymałe, że używa się ich nawet do zbrojenia narzędzi w górnictwie. Czym jeszcze się charakteryzują i jakie wiertła monolityczne są z nich produkowane?

operator maszyny CNC

Maszyny CNC są obecnie powszechnie wykorzystywane w różnych dziedzinach przemysłu. To podstawowe elementy wyposażenia wielu zakładów i warsztatów, znacząco usprawniają pracę, podnosząc jej wydajność i precyzję działań. Okazują się szczególnie przydatne wszędzie tam, gdzie odbywa się produkcja na przemysłową, masową skalę. Maszyny CNC w znaczącym stopniu odciążają pracowników, co jednak nie oznacza, że całkowicie ich zastępują. Nadal niezbędne są kompetentne osoby, które będą w stanie prawidłowo wykorzystać sprzęt sterowany komputerowo. Z tego artykułu dowiesz się, kto właściwie może obsługiwać maszynę CNC i jakie umiejętności są do tego niezbędne.

obróbka gwintów

Statystki dowodzą, że nawet połowa wykorzystywanych obecnie maszyn może bazować na połączeniach gwintowych. Aby dobrze wykonać te ważne elementy, stosuje się kilka podstawowych metod ich obróbki. Każda z nich nadaje gwintom nieco inne parametry, a co za tym idzie, sprawia, że stosuje się je w różnych dziedzinach przemysłu. Poznajmy bliżej niektóre z najpopularniejszych rozwiązań.
maszyny CNC

Maszyny CNC znajdują obecnie powszechne zastosowanie w przemyśle. Wynika to przede wszystkim z wielu zalet użytkowych, jakimi się wyróżniają. Przede wszystkim pozwalają na znaczące zwiększenie wydajności i precyzji obróbki. Pod tym względem są bezkonkurencyjne w porównaniu z tradycyjnymi metodami. Skracają też czas pracy i okazują się niezastąpione w przypadku masowej produkcji. Zdecydowanie odciążają pracowników, których rolą jest przede wszystkim kontrola przebiegu pracy maszyny i dostosowywanie parametrów obróbki.
Dane kontaktowe
CNC Art Marek Fiołka
ul. Mickiewicza 18, Racibórz 47-400, Polska
biuro@cncart.pl, +48 32 415 00 77, +48 32 797 11 76

Moduł - zakładki FB,Twitter etc

©2020 CNC Art Marek Fiołka. All Rights Reserved. Made with love by MIDNIGHT DESIGN STUDIO.