Co oznacza skrót CNC?

Jeżeli miewaliśmy już styczność z tematyką obróbki materiałów, pewnie niejeden raz spotkaliśmy się ze sformułowaniem obrabiarka CNC. Co jednak oznacza ten enigmatycznie brzmiący skrót i do czego się odnosi?

Czym jest obrabiarka CNC i co oznacza jej nazwa

Obrabiarki CNC - czyli innymi słowy specjalistyczne układy sterowania numerycznego - to urządzenia, które można programować za pomocą wbudowanego mikrokomputera. Mówiąc prościej, są to sterowalne urządzenia komputerowe służące do obróbki materiałów, takie jak np. frezarki czy tokarki. Całkowicie skomputeryzowany system sterujący obejmuje szereg układów automatycznego sterowania oraz czujników. Jego wykorzystanie pozwala na pełną automatyzację regulacji programowej działającej poprzez zapętlone sprężenie zwrotne. Krótko mówiąc - dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii cała obróbka maszynowa przebiega szybciej, dokładniej i sprawniej, łatwiejsze jest też uzyskanie powtarzalności kształtu niezależnie od poziomu złożoności produktu.

Stąd właśnie bierze się skrótowiec CNC - pochodzący od angielskiego sformułowania computerized numerical control (skomputeryzowana kontrola urządzeń numerycznych). Nazwa ta jest zazwyczaj używana właśnie w odniesieniu do opisanych wyżej urządzeń.

Programowanie systemu w tego typu maszynach polega na wprowadzaniu do mikrokomputera określonych poleceń w specjalnym kodzie alfanumerycznym. Dzięki temu możemy w pełni zaplanować rezultat pracy urządzenia, od kształtu i wymiarów, na charakterystycznej fakturze powierzchni skończywszy. Najnowsze modele urządzeń CNC są pod tym względem jeszcze prostsze w obsłudze, umożliwiają bowiem wprowadzenie gotowych danych z mobilnego nośnika i wgranie ich do dekodera, który szyfruje je tak, by miały postać kodu alfanumerycznego. Podczas tej operacji informacje zostają podzielone na geometryczne i technologiczne, przy czym te pierwsze definiują kształt i rozmiar produktu, te drugie zaś dotyczą pozostałych aspektów obróbki, takich jak np. rodzaj użytych narzędzi.

Dane kontaktowe
CNC Art Marek Fiołka
ul. Mickiewicza 18, Racibórz 47-400, Polska
biuro@cncart.pl, +48 32 415 00 77, +48 32 797 11 76

Moduł - zakładki FB,Twitter etc

©2020 CNC Art Marek Fiołka. All Rights Reserved. Made with love by MIDNIGHT DESIGN STUDIO.